Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Ošetřování

 Varroáza včel je celosvětově nejrozšířenější a nejzávažnější onemocnění včelího plodu a dospělých včel. Původcem varroázy je parazitický roztoč Varroa destructor. Jeho původním hostitelem je včela východní (Apis cerana), z níž přešel na naši včelu medonosnou a z jihovýchodní Asie se rozšířil do Evropy. Kromě Austrálie a Oceánie již dnes ohrožuje včely na všech kontinentech. 

 Samička roztoče, která je viditelná pouhým okem, vnikne do plodové buňky těsně před zavíčkováním. V zavíčkované buňce proběhne celý vývoj parazita, z vajíček se vylíhnou vývojová stádia, která dospějí a spáří se. Při líhnutí dělnice či trubce spolu se starou samicí vyběhne 2-6 mladých oplozených samic. Tento cyklus může každá samice opakovat až sedmkrát. Trubčí plod je výhodnější, parazit mu dává přednost. Matečníky napadány nejsou.

image0.jpegRoztoči a jejich vývojová stádia se živí hemolymfou larev a tukovým tělískem, kukel a dospělých včel, které získávají opakovaným nabodáváním jejich pokožky, přičemž mohou přenášet i další nakažlivé nemoci včel. Roztoči se šíří zalétáváním napadených trubců a dělnic, roji a poroji, nejvíce pak loupežením zdravých včel v napadených včelstvech a přesuny nemocných včelstev.

 Příznaky varroázy zjišťujeme na mladých včelách. Ze silněji napadeného plodu se líhnou včely s nedokonale vyvinutými křídly a zadečkem, zakrnělýma nohama. Zdravé dělnice vynášejí postižené včely před úly, kde tyto včely hynou. Při silnějším napadení hynou již kukly včel.

 K ošetřování včelstev používáme schválená léčiva v daném roce. U každého léčiva je podrobný návod, jak jej aplikovat. Včelařský rok začíná v srpnu přípravou včelstev na zimní období. Je mnoho způsobů, která léčiva použijete a jak budete včelstva léčit. Každá ZO ČSV má vyškoleného včelaře, který toto ošetření provádí. Nákazovým referentem naší základní organizace je Daniel Stauch (viz kontakty níže). Za zdravotní stav včelstev odpovídá včelař. Léčivo si včelaři objednávají u své ZO ČSV.

 Zároveň je dobré sledovat na stránkách Státní veterinární správy ČR (SVS) morová pásma.

Podrobnosti zde: https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/mor-vceliho-plodu/

 

Příspěvky

Odběr zimní měli

22. 12. 2013

 

Spad po fumigaci

1. 11. 2013

 

Tlumení varroázy 2013. Nařízení Státní veterinární správy

16. 6. 2013

 

Nákazová situace není růžová, ale spíš červená, nebo hnědá

12. 3. 2013

 

Mor včelího plodu

23. 2. 2013

 

Zásady zvýšené účinnosti stávajícího systému tlumení varroázy jaro 2013

6. 2. 2013

 

Věnujme potřebnou pozornost odběru zimní měli

30. 1. 2013

 

Výsledky měli jaro 2013

16. 2. 2012

 

Léčení - Příbalové informace

27. 2. 2011

 

Odběr zimní měli z časopisu Včelařství 12/2009

9. 12. 2009

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ošetřování | Fotografie: Odběr zimní měli 12/2009 | Komentářů: 0